Prawo Komunikacji Elektronicznej zastąpi Prawo Telekomunikacyjne

W dniu 9 sierpnia 2024 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE), która ma zastąpić dotychczas obowiązującą w polskim porządku krajowym ustawę Prawo Telekomunikacyjne (PT). Nowa ustawa jest wynikiem implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE) z dnia 11 grudnia 2018 r., która zawiera kompleksowy zbiór nowych lub uaktualnionych zasad regulujących działalność sektora telekomunikacyjnego. Z dniem 10 listopada 2024 r. ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne utraci moc. Zastąpi ją zaś ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo Komunikacji Elektronicznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1221).

Dyrektywa EKŁE miała zostać transponowana do polskiego porządku prawnego do dnia 21 grudnia 2020 r. co z kolei wiązało się z opracowaniem projektu nowej ustawy. Pomimo rozpoczęcia procesu legislacyjnego, projekt ostatecznie został wycofany z obrad sejmowych i do prac powrócono ponownie za czasów obecnego rządu.

Brak wdrożenia unijnych przepisów w wyznaczonym terminie spowodował, że Komisja Europejska dnia  8 lipca 2022 r. złożyła skargę na Polskę, w wyniku której dnia 14 marca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-452/22 przeciwko Polsce nakładając na nasze państwo gigantyczne kary za niewdrożenie w terminie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Brak transpozycji EKŁE kosztuje Rzeczpospolitą (a zatem polskiego podatnika) 4 miliony euro, okresową karę pieniężną w wysokości 50.000,00 euro dziennie, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do dnia usunięcia naruszenia, oraz zwrot kosztów postępowania przed TSUE.

Nie dziwi zatem fakt, iż po powyższym wyroku prace nad nową ustawą znacznie przyspieszyły, do tego stopnia, że skrócono nawet termin wejścia w życie większości przepisów PKE (vacatio legis to termin 3 miesiące licząc od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, a nie 6 miesięcy jak przewidywano we wcześniejszym projekcie ustawy).

Nowa ustawa zawiera zarówno regulacje wymagane przez EKŁE jak i regulacje wynikające z polskiego porządku prawnego, w tym obowiązujące już wcześniej w ramach PT.

Przykładową nowością wymaganą przez EKŁE jest nałożenie nowych obowiązków na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej związanych z użytkownikami końcowymi (konsumentami, mikroprzedsiębiorcami, małymi przedsiębiorcami organizacjami pozarządowymi)  takimi jak np.: obowiązek dostarczania im na trwałym nośniku jeszcze przed zawarciem umowy informacji przedumownych, a następnie zwięzłego podsumowania warunków umowy po to, aby przyszły abonent mógł w sposób świadomy dokonać wyboru najlepszej dla siebie oferty usługi oferowanej przez dostawcę usług elektronicznych.

Nowa ustawa wprowadza również zakaz sprzedaży usługi podczas sprzedaży bezpośredniej w tzw. formule door-to-door, jak i  maksymalny okres obowiązywania umowy zawieranej z konsumentem.

Z ciekawostek wspomnieć można o wprowadzeniu przez PKE nowych numerów na infolinię przeznaczonych do świadczenia usług o walorze społecznym- np. numer 116111 będzie stanowił numer telefonu zaufania dla dzieci, zaś numer 116123 będzie numerem telefonu wsparcia emocjonalnego.

PKE podwyższyło wysokość rocznej opłaty telekomunikacyjnej dla przedsiębiorców świadczących usługi komunikacji elektronicznej.  

autor: Katarzyna Jurewicz-Kopeć- radca prawny