12 maja 2023
Kto może być beneficjentem fundacji rodzinnej?
22 maja 2023 roku wchodzi w życie wyczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej. Stan prawny sprzed tej daty nie zabezpieczał w odpowiedni sposób sukcesji przedsiębiorstw na przyszłość. Instytucja fundacji rodzinnej ma to zmienić. Jej szczegółowy cel fundator będzie określał w statucie mając na względzie, że powinna ona być tworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Kto może być beneficjentem fundacji rodzinnej ? O tym dziś na naszym blogu.
Zgodnie z treścią art.30 ust.1 ustawy beneficjentem fundacji rodzinnej może być:
1) osoba fizyczna,
2) organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadząca działalność pożytku publicznego w rozumieniu art. 3 ust. 1 tej ustawy, która zgodnie ze statutem może otrzymać świadczenie od fundacji rodzinnej lub mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
3) fundator.
Konieczne jest stworzenie listy beneficjentów, która zawierać będzie wykaz beneficjentów fundacji rodzinnej.
Jeśli chodzi o osoby fizyczne, beneficjentami mogą być również osoby małoletnie. W takim przypadku fundator może zastrzec, że przedmioty przypadające małoletniemu beneficjentowi z tytułu świadczeń spełnionych przez fundację rodzinną nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W przypadku gdy fundator nie wyznaczył zarządcy, zarząd sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
Beneficjentem fundacji rodzinnej może być również organizacja pozarządowa. Organizacjami pozarządowymi są:
a) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
b) niedziałające w celu osiągnięcia zysku:
c) osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia (wyłączenia w następnym slajdzie).
Beneficjentem może być również sam fundator lub fundatorzy.
Fundator w statucie ustanawia zgromadzenie beneficjentów, które jest jednym z organów fundacji.
Zgromadzenie beneficjentów tworzą beneficjenci, którym w statucie przyznano uprawnienie do uczestnictwa w nim. Do kompetencji zgromadzenia beneficjentów należy:
a) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego fundacji rodzinnej za poprzedni rok obrotowy;
b) udzielenie absolutorium członkom organów fundacji rodzinnej z wykonania przez nich obowiązków;
c) podział lub pokrycie wyniku finansowego netto;
d) wybór firmy audytorskiej, w przypadku gdy sprawozdanie finansowe, zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 i 295), podlega badaniu;
e) inne sprawy wymienione w ustawie lub statucie.
Warto podkreślić, że prawa i obowiązki beneficjenta są niezbywalne. Nie dotyczy to wierzytelności beneficjenta. Zrzeczenie się uprawnień przez beneficjenta wymaga zachowania formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonych. Zrzeczenie się wszystkich uprawnień przez beneficjenta jest równoznaczne ze zrzeczeniem się statusu beneficjenta.
Sylwia Zarzycka
radca prawny